Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

U rosnącego dziecka naturalnym etapem w życiu jest ten, kiedy zaczyna zadawać dużo pytań i interesować się otaczającym je światem. Może nadejść taki moment, że zacznie pytać o to, skąd się wzięło na świecie. Rozmowa z dzieckiem o seksie nie musi być trudna.



Jak odpowiadać na trudne pytania?


Trzeba pamiętać o tym, by mówić do dziecka zrozumiałym dla niego językiem. Zasypywanie malucha zbyt wieloma informacjami na temat anatomii może spowodować u niego mętlik w głowie.
Ważne jest również to, by mieć dla niego dużo cierpliwości i powoli tłumaczyć interesujące go rzeczy. Okazanie zniecierpliwienia i krzyk mogą sprawić, że dziecko zamknie się w sobie i nie będzie chciało zadawać żadnych pytań – ani tych trudnych, ani żadnych innych.

Kolejną ważną kwestią jest to, by odpowiadać na pytania dzieci zgodnie z prawdą. Kłamstwa prędzej, czy później wyjdą na jaw, a rodzic może stracić autorytet.

Jeśli rodzic nie będzie znał odpowiedzi właściwej powinien przyznać się do tego i przy okazji wytłumaczyć dziecku, że każdy ma prawo do niewiedzy, przy okazji można też zapewnić dziecko, że rodzic znajdzie odpowiedź i mu jej udzieli. Dzieci, które nie uzyskają odpowiedzi od rodzica będą szukać ich gdzie indziej. Dowiadywanie się o współżyciu od rówieśników, czy z Internetu może skończyć się szeregiem nieścisłości i błędnych informacji.

Jak tłumaczyć seks?


Pytania dzieci wraz z ich wiekiem stają się coraz bardziej dociekliwe i skomplikowane. Czteroletniemu maluchowi można powiedzieć, że aby dziecko się pojawiło, mama i tata muszą się do siebie mocno przytulić. Sześcio-, czy ośmiolatek mogą być już bardziej dociekliwi i zadawać bardziej szczegółowe pytania.

Jeśli wyjaśnienie tych rzeczy sprawi rodzicowi trudność, może on szukać pomocy w lekturach. Na ich podstawie dużo łatwiej jest odpowiadać na trudne pytania, omówić budowę narządów płciowych i szczegóły poczęcia. Udzielając odpowiedzi warto używać fachowej terminologii bez zbędnych udziwnień i wulgaryzacji.

Komentarze