Zapalenie przydatków - przyczyny i leczenie


Stan zapalny jajowodów oraz jajników, a także błon śluzowych macicy  nazywany jest zapaleniem przydatków. Chorobę tę wywołują bakterie, a dotyka ona na ogół młode, aktywne seksualnie kobiety. Zapalenie przydatków wymaga leczenia, jego ostry przebieg może mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiety i jej płodność.


Przyczyny i objawy zapalenia przydatków


Przyczyną pojawienia się stanu zapalnego w obrębie jajników i jajowodów są bakterie, np. gronkowce, paciorkowce czy chlamydie. Dostają się one do organizmu najczęściej przez pochwę - ich pojawienie się może być wynikiem niewłaściwej higieny intymnej lub też wiązać się ze współżyciem z zakażonym partnerem.

W niewielkiej liczbie przypadków bakterie te mogą dostać się do przydatków z innych ognisk zapalnych w organizmie, np. w zębach czy wyrostku robaczkowym.
Pierwsze objawy zapalenia przydatków mają nie do końca ginekologiczny charakter – pojawia się gorączka, ból głowy oraz ból w podbrzuszu. Towarzyszyć im mogą nudności i wymioty oraz biegunka. Jeśli zapalenie przejdzie w stan przewlekły, mogą pojawić się nieregularne miesiączki, obfite krwawienia oraz ból podczas stosunku.


Niezbędne jest leczenie

Zapalenie przydatków wymaga kuracji - nieleczone może przerodzić się w przewlekły stan zapalny, który w konsekwencji - z powodu zrostów, jakie pojawiają się w jajowodach – doprowadzi do ich niedrożności i - w najgorszym wypadku - do niepłodności.

Zapalenie tego typu wymaga zastosowania leków przeciwzapalnych oraz antybiotykoterapii. O leczeniu decyduje ginekolog, po przeprowadzeniu stosownych badań. W trakcie terapii, trwającej minimum 7-14 dni, zalecany jest wypoczynek i lekkostrawna dieta.

Aby wcześniej wykrywać ewentualne zagrożenia i pojawiające się zmiany, warto regularnie badać się i wykonywać np. profilaktyczne przezpochwowe USG.

Komentarze