Jak radzić sobie z menopauzą?


Niewątpliwie jednym z trudniejszym okresów w życiu każdej kobiety jest menopauza. Zanikanie miesiączkowania na skutek ustawania czynności żeńskich gonad niesie za sobą szereg symptomów. Jakie są najczęstsze objawy menopauzy? Jak sobie z nimi radzić?



Czego się spodziewać?



Menopauza z reguły ma miejsce u kobiet między 45. a 55. rokiem życia. W początkowej fazie klimakterium miesiączka stopniowo zanika i przestaje pojawiać się regularnie – przyczyną tego jest coraz mniejsza ilość estrogenów, czyli żeńskich hormonów, produkowanych przez jajniki. Okres okołomenopauzalny może trwać nawet kilka lat.

Poza zaburzeniami miesiączkowania, u zdecydowanej większości kobiet występują wówczas charakterystyczne symptomy. Najczęstsze z nich to rozdrażnienie, zmiany nastroju, uderzenia zimna i gorąca, pocenie się (szczególnie w nocy), problemy ze snem, uczucie pustki, stany depresyjne, zmęczenie, czerwienienie skóry twarzy i przyspieszone bicie serca.

Może także nastąpić przyrost masy ciała. Część kobiet wymienia również obniżony popęd seksualny i osłabienie koncentracji.



Co robić?



Najważniejszą kwestią jest rozpoznanie u siebie przekwitania i zaakceptowanie go. Jak pokazują badania, wciąż wiele kobiet w naszym kraju nie radzi sobie z tym faktem.

Bardzo istotne w tym okresie jest także zrozumienie i wsparcie ze strony najbliższego otoczenia. Jeżeli chodzi o uciążliwe objawy menopauzy, można zastosować terapię hormonalną, która w znacznym stopniu je złagodzi. Zaleca się więc wizytę u lekarza i po konsultacji z nim przeprowadzenie odpowiednich badań, a następnie podjęcie leczenia farmakologicznego w formie tabletek, zastrzyków czy globulek dopochwowych.

Warto wesprzeć się także naturalnymi, domowymi metodami. Poza zdrową dietą, bogatą w warzywa i owoce, pomocne okazać się mogą zioła, m.in. melisa, szałwia i kozłek lekarski.

Komentarze