Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy



Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że osoby uprawiające aktywność fizyczną cieszą się lepszym samopoczuciem, a także zwiększają swoją szansę na dłuższe życie w lepszej kondycji.


Prowadząc szeroko zakrojone dyskusje w tym temacie uwaga najczęściej koncentrowana jest na takich aspektach jak waga czy atrakcyjny wygląd wysportowanej sylwetki. Zupełnie pomija się funkcje poszczególnych partii mięśniowych. Panie szczególny nacisk powinny położyć chociażby na rozwój mięśni dna miednicy.

Mięśnie dna miednicy - jaką spełniają rolę w organizmie kobiety?


Organizm kobiety to bardzo skomplikowana machina, która oprócz wysiłku wkładanego w codzienne funkcjonowanie została obarczona dodatkową odpowiedzialnością w postaci wydawania na świat potomstwa. Zarówno w trakcie stosunków seksualnych jak i podczas porodu, kluczową rolę odgrywają mięśnie dna miednicy. 

Ponadto, są one odpowiedzialne również za utrzymywanie na miejscu wszystkich organów wewnętrznych. Im są słabsze, tym trudniejszy może okazać się poród. To nie jedyna komplikacja - z czasem może pojawiać się również nietrzymanie moczu czy opadanie organów wewnętrznych. Warto dbać o to, aby utrzymywać mięśnie dna miednicy w dobrej kondycji - tylko jak to zrobić?

Jak ćwiczyć mięśnie miednicy?


Jak w każdym przypadku, tak samo i w tym - najważniejsza jest regularność wykonywanych ćwiczeń. O wiele lepsze rezultaty daje profilaktyka - ćwiczenia warto zacząć wykonywać już w młodym wieku, nie czekając na to, aż zaczną pojawiać się pierwsze problemy. Jakie ćwiczenie na mięśnie dna miednicy będzie najlepsze?

Każda kobieta, która chce ćwiczyć mięśnie miednicy może to robić w domowym zaciszu. Jedynym sprzętem, który będzie potrzebny jest karimata. Optymalne efekty daje chociażby ćwiczenie polegające na leżeniu na plecach i unoszeniu do góry nóg zgiętych w kolanach. 

Można w ćwiczeniach wykorzystać również ścianę - leżąc należy ugięte nogi na niej oprzeć, a następnie trzeba stopniowo podnosić do góry miednicę napinając przy tym mięśnie. Ćwiczenia należy zacząć od niewielkiej intensywności, stopniowo zwiększając liczbę powtórzeń.

Komentarze