Od 1 lipca 2015 roku w polskim prawie weszły w życie zmiany dotyczące postępowania karnego. ideą wprowadzonych zmian jest przyspieszenie procesu, a także sprawienie, by kary były dotkliwe i nieuchronne.
Jakie zmiany?
Główne założenia wprowadzonej reformy dotyczą m.in. takich aspektów, jak: przyspieszenie procesu poprzez zastosowanie rozwiązań ugodowych oraz tzw. idei sprawiedliwości naprawczej, która oznacza, że oskarżony dąży do wyrównania krzywdy wyrządzonej ofierze, wykorzystanie na większą skalę instytucji mediacji, przemodelowanie postępowania odwoławczego oraz cofnięcie możliwości przeniesienia sprawy do niższej instancji, aby została ona ponownie rozpatrzona.
Z kolei kwestia inicjatywy dowodowej w sprawie ma być w pełni w rękach stron, a rolą sądu ma być wydanie rozstrzygnięcia po przeprowadzeniu dowodów.
Kolejnym aspektem reformy, na który należy zwrócić uwagę jest kwestia prawa karnego materialnego. Obecnie ograniczeniu ma ulec możliwość pozbawiania wolności z warunkowym zawieszeniem kary, natomiast częściej stosowane mają być kary wolnościowe bądź grzywny. Jak możemy przeczytać w artykule: http://www.infor.pl/ prawo/prawo-karne/ postepowanie-karne/724867,2, Postepowanie-karne-po- zmianach-1-lipca-2015-r.html, reforma ta ma spowodować "realne oddziaływanie karne dzięki dolegliwym i skutecznym karom wolnościowych oraz zerwanie z fikcją kary więzienia w zawieszeniu,"
Oczywiście zmian w dotychczasowym prawie karnym jest dużo więcej. Osoby zainteresowane odsyłam do lektury artykułu w powyższym linku.
Komentarze
Prześlij komentarz