Ubezwłasnowolnienie



Ubezwłasnowolnienie – jedna z najbardziej dotkliwych metod ograniczenia czy wręcz odebrania prawa do czynności prawnych jednostki. Kogo może dotknąć oraz jakie są ku temu prawne przesłanki?

Ubezwłasnowolnienie to nic innego, jak sądowe ograniczenie lub pozbawienie prawa danej osoby do wykonywania czynności prawnych, które ma służyć dobru jednostki. Istnieją dwie formy tej instytucji: ubezwłasnowolnienie całkowite oraz częściowe. Pierwsza z nich, czyli ubezwłasnowolnienie całkowite może dotyczyć osób, które ukończyły 13 lat, a przesłankami ku temu jest choroba psychiczna danej osoby, niedorozwój umysłowy, pijaństwo bądź narkomania, które uniemożliwiają samodzielne podejmowanie decyzji. 

Sąd nakazuje takiej osobie opiekę, chyba że zapewnią ją rodzice , którzy aktualnie się nią zajmują.
Z kolei z ubezwłasnowolnieniem częściowym mamy do czynienia wówczas, gdy osoba pełnoletnia wykazuje zaburzenia psychiczne, posiada stopień upośledzenia umysłowego, czy popadła w alkoholizm lub narkomanię i w związku z tym nie jest w stanie samodzielnie decydować o swoim losie. Sąd przydziela jej wówczas opiekuna, do obowiązków którego należy opieka nad daną osobą oraz jego majątkiem.

Więcej na ten temat można poczytać w artykule: Okolicznościubezwłasnowolnienia

Wniosek o ubezwłasnowolnienie

Wniosek taki może zostać złożony wyłącznie przez najbliższą rodzinę chorego (małżonka, krewnych w linii prostej, a także rodzeństwo) bądź przez przedstawiciela ustawowego.

Oprócz podstawowych danych (oznaczenie sądu, stron etc.) wniosek powinien zawierać opis oraz wskazania potwierdzające przesłanki do ubezwłasnowolnienia zgodne z treścią przepisów prawnych, a także dowody potwierdzające istnienie tych przesłanek.
Wpis przygotowanie na podstawie informacji ze strony: Usługiprawne Wrocław.

Komentarze