Mniejsze alimenty – kiedy to możliwe?

Raz zasądzona wysokość alimentów może zostać przez sąd zmieniona. Takie prawo daje art. 138 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Jednak aby to było możliwe, muszą zaistnieć odpowiednie przesłanki. Co zatem trzeba wiedzieć, aby móc ubiegać się o obniżenie alimentów?


Przesłankami do obniżenia alimentów mogą być sytuacje, gdy osoba zobowiązana do ich płacenia obniżyła swoje możliwości zarobkowe z przyczyn niezależnych, czyli takich, które nie były celowym działaniem danej osoby, a więc na przykład w wyniku zwolnienia z pracy, ciężkiej choroby, wypadku, wymagających kosztownego leczenia, a także wówczas, gdy osoba otrzymująca alimenty poprawiła swój statu materialny poprzez podjęcie pracy zarobkowej.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Obniżenie alimentów

Co musi znaleźć się w pozwie

Oprócz podstawowych informacji właściwych dla każdego pisma procesowego, pozew o obniżenie alimentów musi zawierać precyzyjne uzasadnienie okoliczności, na podstawie których domagamy się obniżenia alimentów. Należy przy tym pamiętać, iż okoliczności te muszą odpowiadać przesłankom określonym w wyżej wskazanym przepisie. Kluczowe jest również dołączenie wszelkich dowodów potwierdzających dany stan. Mogą to być rachunki, orzeczenia lekarskie. 

Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, gdyż sąd będzie bardzo skrupulatnie analizował każdy przedstawiony dowód. Zanim więc przystąpimy do przygotowania wniosku, udajmy się do kancelarii adwokackiej, która podpowie nam, czy nasz tok myślenia jest prawidłowy, a okoliczności oraz dowody, które we wniosku chcemy zawrzeć, są wystarczające. 

Tekst przygotowany w oparciu o materiał znaleziony na stronie kancelarii adwokackiej z Wrocławia.


Komentarze