Jak zabezpieczyć alimenty



Sprawy o alimenty mogą ciągnąć się tygodniami, co może skutkować tym, iż osoba, która alimentów się domaga, pozostaje w tym czasie bez środków do życia. Warto jednak wiedzieć, że istnieje sposób na zapewnienie sobie ochrony finansowej na czas sprawy – zabezpieczenie alimentacyjne.


Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych

W art. 730 § 1 KPC w zw. z art. 753 § 1 kpc. Możemy przeczytać, iż zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych jest formą ochrony finansowej na czas trwania sprawy o alimenty. Może ono być wypłacane jednorazowo lub okresowo. Warto jednak pamiętać o tym, że osoba, która domaga się zabezpieczenia alimentacyjnego nie musi wcale, że brak tego zabezpieczenia uniemożliwi lub utrudni osiągnięcie celu sprawy.


Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentacyjne

Wniosek o zabezpieczenie alimentów można wnieść zarówno z pozwem, jak i jeszcze przed rozpoczęciem postępowania alimentacyjnego, w formie pisemnej lub ustnej.
Składając pisemny wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych należy pamiętać o tym, aby zachować w nim wszelkie wymogi dotyczące pism procesowych, takich jak dane personalne stron, oznaczenie sądu, tytuł pozwu, żądaną kwotę zabezpieczenia oraz sposób spełnienia tego świadczenia, informacje uwiarygodniające, podpisy oraz załączniki.
Warto zatrzymać się przy dwóch punktach. Pierwszym z nich jest żądana kwota zabezpieczenia, w której należy zaznaczyć, co  jest jej składnikiem, na przykład koszty wyżywienia, ubrań, wszelkie wydatki na szkołę, leczenie etc.
Z kolei jeśli chodzi o informacje uwiarygodniające to nic innego, jak okoliczności wskazujące na to, iż dana osoba, dla której ubiega się o alimenty, nie ma możliwości utrzymania się samodzielnie.
Składając wniosek o zabezpieczenie alimentów nie trzeba uiszczać żadnych opłat sądowych. Warto również wiedzieć, iż sąd zwykle rozpoznaje wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych w przeciągu tygodnia od jego złożenia. 



Komentarze