Jak kształtuje się odpowiedzialność finansowa w spółce komandytowej


Odpowiedzialność finansowa w spółkach kształtuje się różnie, w zależności od ich formy prawnej. W dzisiejszym artykule opiszę, jak odpowiedzialność ta wygląda na przykładzie spółki komandytowej.


Spółka komandytowa w świetle prawa

Art. 102 Kodeksu spółek określa, iż spółka komandytowa jest formą spółki osobowej, która ma na celu „prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą”. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej wobec jej wierzycieli ponosi przynajmniej jeden komplementariusz bez ograniczeń, a także co najmniej jeden komandytariusz – ograniczoną.

W spółce komandytowej funkcjonuje majątkiem, który jest niezależny od jej wspólników, tak jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów spółek.

W pierwszej kolejności wierzyciele mogą dochodzić roszczeń z majątku w postaci aktywów własnych spółki, natomiast w przypadku jej niewypłacalności, w drugiej kolejności za zobowiązania odpowiadają wspólnicy.


Komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki w sposób osobisty i pełny, jak również solidarny ze wszystkimi komplementariuszami spółki.

Komandytariusze mają ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki do wysokości sumy komandytowej, będącej górną granicą niniejszej odpowiedzialności. Komandytariusz nie będzie musiał ponosić żadnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki w sytuacji, gdy zobowiązania te będą niższe bądź równe wysokości wniesionego przez niego wkładu do spółki. Warto również zaznaczyć, iż komandytariusz odpowiada wyłącznie za finansowe zobowiązania spółki.

Komentarze