Jakie uprawnienia ma pracownik, który jest ojcem

Posiadanie dziecka wiąże się pewnymi uprawnieniami pracowniczymi nie tylko w przypadku matek, ale również ojców. Poniżej wskazałam kilka przykładów uprawnień związanych z zasiłkiem lub urlopem.  Możliwości jest oczywiście dużo więcej.

Urlop macierzyński po 14 tygodniu

Pierwszy przywilej, o którym warto wspomnieć, to prawo do zasiłku i urlopu macierzyńskiego. Otóż ojciec, który podejmie się sprawowania opieki nad dzieckiem i w związku z tym przerwie swoją działalność zarobkową, może otrzymać wspomniany zasiłek przysługujący za okres, który odpowiada okresowi urlopu macierzyńskiego, w sytuacji, gdy matka po wykorzystaniu 14 tygodniowego urlopu macierzyńskiego powróci do pracy, rezygnując z pozostałej części tego zasiłku.

Warto również zwrócić uwagę na przypadek, w którym matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wówczas ojciec dziecka może skorzystać zasiłku bądź urlopu macierzyńskiego, który przysługuje za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, w którym matka legitymująca się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji rezygnuje częściowo z urlopu macierzyńskiego. 
Ojciec może również ubiegać się o zasiłek macierzyński, jeśli matka dziecka przerwała po okresie 8 tygodni urlop macierzyński w związku z koniecznością odbycia leczenia szpitalnego, przez co nie może opiekować się dzieckiem. 

Kolejnym uprawnieniem ojca do zasiłku jest sytuacja, w której matka dziecka umiera.Wówczas ojcu dziecka przysługuje zasiłek za pozostałą część urlopu, liczony od następnego dnia po śmierci matki dziecka. 

Urlop ojcowski

Ojcu dziecka przysługuje prawo do 2 tygodniowego urlopu ojcowskiego, który może on odbyć w dwóch, nie krótszych niż tydzień częściach, do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. 

Urlop rodzicielski

to 26 tygodni przysługujące zarówno matce, jak i ojcu. Rodzice mogą równocześnie przebywać na tym urlopie pod warunkiem, że suma dni nie przekroczy 26 tygodni.
 
Urlop wychowawczy

Przysługuje pracownikowi - rodzicowi, który posiada minimum 6-miesięczny staż pracy. Długość urlopu wychowawczego to 36 miesięcy.

Urlop okolicznościowy

Pracownikowi przysługują również 2 dni wolne od pracy z okazji narodzin dziecka. Co ciekawe, w przepisach prawnych nie ma podanej konkretnej informacji co do terminu wykorzystania tego urlopu (czy liczy się go od dnia narodzin, czy później).

Komentarze