Zatrzymanie prawa jazdy - kilka faktów



Zatrzymanie prawa jazdy Mozie być bolesnym doświadczeniem dla kierowcy, zwłaszcza, jeśli korzysta on z niego na co dzień. W jakich okolicznościach może dojść do zatrzymania prawa jazdy?


Zatrzymanie prawa jazdy w świetle prawa

Przepisy dotyczące zatrzymania prawa jazdy reguluje Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 135, na podstawie którego policjant może zatrzymać prawo jazdy w sytuacji, gdy:
- ma on uzasadnione podejrzenia, że kierowca prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- dokument prawa jazdy jest na tyle zniszczony, iż nie jest możliwe odczytanie danych
- istnieje podejrzenie o tym, że mogło dojść do sfałszowania dokumentu
- termin ważności dokumentu już upłynął,
- wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy
- kierowca przekroczył liczbę punktów, która powoduje zatrzymanie prawa jazdy.

Zatrzymanie prawa jazdy przez policjanta

Policjant, który zatrzymuje prawo jazdy, ma obowiązek wydać kierowcy zaświadczenie, które uprawnia kierowcę do prowadzenia pojazdu prze kolejne 24 bądź 72 godziny lub 7 dni w zależności od przyczyn zatrzymania.
Następnie policjant przekazuje dokument właściwemu organowi. Z kolei prokurator lub sąd ma obowiązek wydać w ciągu 14 dni postanowienie o zatrzymaniu bądź zwrocie prawa jazdy.  
Jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane z powodu przekroczenia prędkości 50km/h w terenie zabudowanym, policjant ma obowiązek przekazania dokumentu do starosty w ciągu 7 dni od daty zatrzymania.

Warto jednak pamiętać, iż decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy można zaskarżyć w ciągu 7 dni od otrzymania odpisu postanowienia o zatrzymaniu dokumentu.

Złożone zażalenie rozpoznaje sąd, który wydał postanowienie. W przypadku, gdy zażalenie nie zostanie przez sąd uwzględnione, natomiast w międzyczasie pojawią się nowe okoliczności, które mogą być argumentem opowiadającym się za zwrotem prawa jazdy, właściciel dokumentu może ponownie składać zażalenie.


Komentarze