Dieta śródziemnomorska - wszystko, co na jej temat warto wiedzieć


Czy zastanawiałeś się, dlaczego mieszkańcy Włoch, Hiszpanii bądź Grecji żyją znacznie dłużej, niż mieszkańcy północnych rejonów Europy? Tak, to nie żart! Badania dowiodły, że mieszkańcy basenu śródziemnomorskiego żyją znacznie dłużej i to dzięki specyficznej diecie. Na czym polega dieta śródziemnomorska i dla kogo jest przeznaczona?

Po pierwsze - składniki


Podstawowym elementem diety śródziemnomorskiej są oczywiście ryby, czyli główny składnik dań w państwach leżących nad Morzem Śródziemnym.

Dieta śródziemnomorska to również owoce morza. I choć dla większości "północnych" Europejczyków są one nie do zjedzenia, to jednak warto się przekonać i spróbować ich. Smak wielu owoców morza przypomina smak potraw, które znamy niejako ze swojego "podwórka".

Oczywiście nie można wyobrazić sobie diety śródziemnomorskiej, bez odpowiedniej dawki warzyw i owoców. Mamy tu na myśli przede wszystkim produkty takie jak: oliwa z oliwek, orzechy, ziarna zbóż, czosnek i cebula.

O sile diety rodem z Morza Śródziemnego świadczą również przyprawy. Jeśli lubicie dobrze przyprawioną kuchnię, to wersja śródziemnomorska z pewnością będzie Wam odpowiadać. Zwłaszcza, jeśli preferujecie smaki kminku, tymianku, szałwii, bazylii, oregano itd.

Co z mięsem i wodą?


Dieta śródziemnomorska jest bardzo uboga w czerwone mięso. Nic w tym dziwnego - bardzo szybko doprowadza ono do chorób miażdżycowych i innych, niebezpiecznych zmian w obrębie naszego układu krwionośnego. Pasjonaci diety śródziemnomorskiej piją za to dużo wody. Ułatwia one przemianę materii i odciąża układ pokarmowy.

Dla kogo przeznaczona jest ta dieta?


Jedzenie w wersji śródziemnomorskiej to opcja dla wszystkich. Jeśli jednak masz problemy z sercem, zmianami miażdżycowymi, tarczycą bądź ciśnieniem krwi, jest ona zalecana Tobie w szczególny sposób. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze śródziemnomorskim sposobem żywienia, nie zapomnij o tym, by na początku liczyć kalorie.

Komentarze