Praca jako freelance czy na etacie? Co wybrać?


Praca jako freelancer jest dla osób, które nie przepadają za rutyną, cenią sobie elastyczne godziny pracy, ale jednocześnie są bardzo zorganizowane i zaradne. Poczucie bycia samowystarczalnym w zawodzie daje takim osobom swego rodzaju wolność i swobodę.
Trudniejszą sprawą pozostaje kwestia pozyskiwania klientów, niekiedy potrzebna jest nam jakaś forma reklamy i konieczność zajmowania się formalnościami.


Czy stałe zatrudnienie = bezpieczeństwo finansowe?


Stałe zatrudnienie daje większości ludzi poczucie bezpieczeństwa finansowego, a przy okazji poczucie przynależności do grupy i wspólnego działania. Ma się uregulowany czas pracy i zapewniony określony czas na urlop, a także możliwość zwolnienia od pracy podczas choroby.
Inną zaletą jest to, że nie trzeba zajmować się sprawami formalnymi, związanymi z umowami, podatkami, rozliczeniami z klientami, bo co miesiąc dostaniemy wypłatę. Niekiedy zyskujemy także dodatki do pensji tzw. benefity, w postaci np. bezpłatnych kart sportowo-rekreacyjnych zapewniająca elastyczny dostęp do obiektów sportowych na terenie całego kraju czy darmowych bonów. Kusi też wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery, czyli awansach.

Z drugiej strony niestety należy liczyć się z ewentualnymi problemami z przełożonymi lub z tym, że w każdej chwili można zostać zwolnionym, np. kiedy nie będzie potrzebne już dane stanowisko lub firma stanie się niewypłacalna i trzeba będzie ją zamknąć albo po prostu nie będziemy dogadywać się z przełożonymi i postanowią zatrudnić kogoś innego.

Co wybrać?


Decyzja należy do Was. Patrząc na formy zatrudnienia z perspektywy wyżej wymienionych wad etat nie wydaje się aż tak bezpieczną i atrakcyjną opcją, możliwe, że początkowo bardziej opłacalną niż ta na freelansie, ale po kilku latach i ciężkiej pracy freelance z pewnością może dać o wiele więcej niż stałe zatrudnienie i to nie tylko w kwestiach finansowych. Mając już pieniądze, bazę klientów, kontakty, a zarabiając więcej i czując się pewniej w środowisku, w którym się obraca, freelancer może sobie pozwolić, np. na częstsze, bądź dłuższe wakacje. Z drugiej strony na wakacjach przy stałym zatrudnieniu, nie musimy się martwić o zlecenia po powrocie, ponieważ mamy pewność, że praca po prostu będzie na nas czekała.

Komentarze