Rozwód oczami dziecka


Rozwód rodziców stanowi jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć w życiu każdego dziecka. Ostoja jaką jest rodzina, nagle przestaje istnieć. Rodzinne ciepło, tak pieczołowicie tworzone w jednym momencie staje się jedynie wspomnieniem. Rozejście się małżonków w zgodzie to najlepszy możliwy scenariusz. Polskie realia wskazują jednak na zgoła innych charakter zakończenia związku małżeńskiego. Kłótnie, rękoczyny, czy szantaż emocjonalny niejednokrotnie charakteryzują czas przed samym podjęciem decyzji o rozwodzie.


MAMO, TATO, DAJCIE MI CZAS
Rodzice bez względu na to ile dziecko ma lat, zazwyczaj unikają z nim rozmowy na temat rozwodu. Jedną z najczęściej obieranych taktyk jest ta polegająca na zbywaniu pytań pociechy lub informowanie ją z wielotygodniowym opóźnieniem o sprawach w tej sytuacji ważnych.

Dzieci bez względu na wiek, powinny posiąść najważniejsze informacje dotyczące nowego etapu ich życia. Opiekunowie, często uważają, że nic się nie zmieni. Otóż, nie! Zmieni się wszystko. Diametralne zmiany są nieuniknione. Czas potrzebny na zrozumienie nowej sytuacji może być bardzo długi, dlatego warto rozpocząć od szczerej rozmowy.

NAJWAŻNIEJSZA JEST ROZMOWA

Rozmowę na temat sprawy rozwodowej, należy rozpocząć w przypadku gdy nasza decyzja jest pewna i nieodwołalna. Psychologowie zalecają by odbyła się ona wraz z obojgiem rodziców w miejscu, w którym dziecko czuje się bezpieczne.

W żadnym przypadku nie należy w czasie informowania dziecka "prać" własnych brudów. Wystarczającym szokiem dla dziecka jest wiadomość, że od dzisiaj rodzice nie będą mieszkać wspólnie, a tata, czy mama będzie mogła spotykać się z nim jedynie w wyznaczonych godzinach.

Ważne jest, by w tym momencie zapewnić dziecko o braku zmiany uczuć, które żywią do niego rodzice. Rozwód rodziców w żadnym przypadku nie powinien być powodem zerwania więzi z jednym z rodzicieli. Buntowanie przeciwko drugiej osobie prosi się o naganę i nie powinno być nigdy stosowane (szczególnie podczas ustalania winy w sądzie).

Pomimo, że rozwody stają się sprawą nagminną, uczucia dzieci się nie zmieniają. Rozwód rodziców, szczególnie dla małego dziecka stanowi koniec świata. Nie zawsze udaje się przeprowadzić go przez ten czas bezboleśnie, dlatego czasami warto poszukać pomocy u psychologa dziecięcego. Wysłuchanie innej osoby, może pomóc w zwolnieniu blokady uczuciowej i w rozpoczęciu nowego etapu życia z rodzicami mieszkającymi osobno, ale kochającymi tak jak dawniej.

Komentarze