Jak zwiększyć płodność?


Niepłodność staje się problemem coraz większej ilości par – szacunkowo problem ten może dotyczyć nawet co piątej pary w Polsce. Przyczyn kłopotów z zajściem w ciążę może być kilka. Niektóre z nich są niezależne od nas, jednak istnieją też takie, które wynikają z prowadzenia złego stylu życia i można nad nimi pracować.


Przyczyny niepłodności 

W przypadku kobiet czynniki, które wpływają na zmniejszenie płodności to: wiek, przebyte poważne choroby, niewłaściwy styl życia i dieta, wady anatomiczne organizmu, zaburzenia i problemy emocjonalne.

Problemów z męską niepłodnością można doszukiwać się w niewłaściwym stylu życia i diecie, przebytych poważnych chorobach (np. świnka), wieku oraz w problemach i zaburzeniach emocjonalnych.


Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę? 

W przypadku kobiet dobrze jest, jeśli zdecyduje się ona na macierzyństwo przed 31 rokiem życia. To właśnie wiek jest najczęstszą przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Planując ciążę dobrze jest prowadzić kalendarzyk menstruacyjny, gdyż znajomość cyklu miesiączkowego oraz czasu owulacji może zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Przed podjęciem decyzji o macierzyństwie dobrze jest się też przebadać. Niektóre choroby mogą utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę (np. chlamydia). Kobieta, która planuje zostać mamą powinna zadbać o dostateczną ilość snu, regularne posiłki i aktywność fizyczną. Zdrowy styl życia nie tylko pozytywnie wpłynie na organizm, ale też pomoże opanować emocje i zmniejszyć poziom stresu.


Jak zwiększyć płodność u mężczyzny ? 

Podobnie jak u pań – panowie powinni postarać się o zmianę złych nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej. Trzeba jednak zaznaczyć, że stosowanie sterydów może bardzo negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną, a przy tym i na płodność.

Mężczyźni chcący starać się o potomka powinni zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu i papierosów.

Używki są przyczyną obniżenia sprawności seksualnej u mężczyzn, obniżenia poziomu hormonów odpowiedzialnych za produkcję spermy oraz zwiększają możliwość wystąpienia wielu chorób u dziecka.

Komentarze