Profilaktyka i ginekologia - zdrowie kobiet


Wizyta u  ginekologa powinna wejść na stałe do kalendarza pań - każda  kobieta powinna odwiedzić swojego lekarza raz do roku. Regularne wizyty i badania pozwalają wykryć podejrzane zmiany i choroby na wczesnym etapie, co umożliwia szybkie podjęcie leczenia.


Podstawowe badanie ginekologiczne


W trakcie wizyty lekarz ginekolog przeprowadza badanie polegające na oglądaniu zewnętrznych narządów płciowych i palpacyjne zbadanie narządów wewnętrznych - pochwy, macicy i jajników. Pozwala to ocenić stan narządów płciowych i wykryć pojawiające się niepokojące zmiany.
Badaniu ginekologicznemu może towarzyszyć badanie USG.

Jeśli kobieta jeszcze nie współżyła, badanie wykonywane jest przez powłoki brzuszne, w przypadku, gdy nie jest już dziewicą, badanie przeprowadzane jest przezpochwowo. Badanie USG umożliwia zbadanie m.in. prawidłowości budowy narządów płciowych, obecności endometriozy czy też torbieli lub guzów.

Cytologia i kolposkopia


Prócz badania ginekologicznego zaleca się regularne wykonanie badania cytologicznego. Polega ono na pobraniu wymazu z szyjki macicy w celu wykrycia np. raka szyjki macicy, obecności wirusa brodawczaka ludzkiego, a także w celach kontrolnych po wcześniej przeprowadzonym leczeniu. O tym, jak często robić cytologię, decyduje sytuacja pacjentki. W przypadku badań prowadzonych w ramach profilaktyki najczęściej  wykonuje się ją raz do roku lub co dwa lata.

Kolposkopia to badanie szyjki macicy pozwalające ocenić stan jej powierzchni, dolnej części kanału oraz pochwy. Jest konieczna np. w sytuacji zweryfikowania nieprawidłowych wyników cytologii. Badanie prowadzone jest z wykorzystaniem kolposkopu pozwalającego na uzyskanie trójwymiarowego obrazu w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu.


Warto pamiętać, iż regularne badania profilaktyczne są najlepszą drogą do zdrowia.

Komentarze