Jak zadbać o brzuch po ciąży


Niezależnie od przebiegu ciąży skóra na brzuchu traci jędrność, pojawiają się rozstępy, cellulit i próżno szukać wcięcia w talii. Jak zrzucić brzuch po ciąży? Zapraszamy do lektury!


 Jak zrzucić brzuch po ciąży? Pielęgnacja
Nie czekając na zakończenie połogu i wygojenie ran można zacząć od uregulowania gospodarki wodnej organizmu. Specjaliści zalecają picie minimum 2 litrów wody małymi łykami przez cały dzień. Zaleca się także stosowanie kosmetyków zwiększających jędrność skóry i jej nawilżenie. W drogeriach i aptekach mamy szeroką gamę preparatów dedykowanych skórze po ciąży.

Przy wyborze specyfiku zwróćmy uwagę nie tylko na cenę, ale i na skład. Kosmetyk nie powinien zawierać kofeiny, alkoholu i parabenów. Powinien być hypoalergiczny i poddany testom (najlepiej w Instytucie Matki i Dziecka). Skład idealny powinien zawierać m.in. alantoinę, olej z rzepaku, oliwę z oliwek, wyciągi z migdałów, alg, awokado lub zielonej herbaty.


Równie ważna, co skład, jest regularność i systematyczność stosowania oraz cierpliwe wmasowywanie preparatu, spokojnymi i kolistymi ruchami. Zawsze zwracajmy także uwagę na to, czy dany kosmetyk może być stosowany podczas karmienia piersią oraz na bliznę po cesarskim cięciu.


Warto także, podczas kąpieli, spryskiwać brzuch zimną wodą. Wiele kobiet stosuje także brzuszny pas poporodowy. Pamiętajmy, że i w tym przypadku trzeba skonsultować to z lekarzem.


 Jak zrzucić brzuch po ciąży? Ćwiczenia
Po 6-8 tygodniach od porodu (8-10 tygodni po cesarskim cięciu), po konsultacji z ginekologiem na wizycie kontrolnej, można rozpocząć ćwiczenia na brzuch po ciąży. Pierwsze ćwiczenia powinny być spokojne i wyważone – jeśli narzucimy sobie zbyt szybkie tempo możemy doprowadzić nawet do przepukliny. Warto więc zacząć od spacerów i szybkiego marszu.


Z czasem można wprowadzić ćwiczenia z wykorzystaniem piłki, pójść basen, zapisać się na jogę, pilates lub zajęcia wzmacniające kręgosłup. Wiele podstawowych ćwiczeń możemy też wykonać na macie w domu.

Klasyczne brzuszki – kładziemy się na macie, zginamy nogi, ręce kładziemy z tyłu głowy, dociskamy szczelnie odcinek lędźwiowy do podłoża i wykonujemy spięcia brzucha jednocześnie wydychając powietrze.

Nietypowe brzuszki – leżymy na macie z wyprostowanymi nogami. Unosimy je do góry, a następnie naprzemiennie opuszczamy w kierunku podłogi tak, aby odcinek lędźwiowy cały czas przylegał do maty. W momencie, kiedy poczujemy, że robi się tam szczelina należy zmniejszyć zakres ruchu.

Nożyce – to klasyczne ćwiczenie wykonujemy w wersji poziomej i pionowej.


Podnoszenie miednicy – kładziemy się na macie, stopy ustawiamy na szerokość bioder, ręce leżą wzdłuż lub prostopadle do ciała i spokojnym dokładnym ruchem unosimy miednicę do góry i opuszczamy na dół, nie odkładając pupy na ziemię.

Zadowolona mama, to zadowolony maluch i cała rodzina. Dbajmy o siebie i ćwiczmy tak, aby sprawiało nam to przyjemność, dawało energię i motywację. Bez presji, ale systematycznie, regularnie i z sympatią do własnego ciała.

Komentarze