Dlaczego warto wykonywać samobadanie piersi i jak to robić


Na raka piersi chorują coraz młodsze kobiety. Ta choroba nie jest wyrokiem, wcześnie wykryta jest w pełni uleczalna. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne kontrole u lekarza oraz samobadanie piersi. Jednak nie każda kobieta wie, jak badać piersi. Poniżej przedstawiamy pomocne wskazówki, dotyczące tej ważnej części profilaktyki chorób kobiecych.

Podstawowe zasady badania piersi


Samobadanie piersi powinny wykonywać kobiety niezależnie od wieku, każda kobieta czy to 20 latka czy 50 latka powinna raz w miesiącu skontrolować swoje piersi. Badanie najlepiej przeprowadzić tydzień po miesiączce, gdy piersi nie są obrzmiałe. Składa się ono z dwóch etapów: oglądania piersi oraz badania dotykowego. Ważne jest, aby każdą niepokojącą zmianę skonsultować z lekarzem.

Samobadanie piersi – oglądanie stanu piersi


W celu przeprowadzenia tej części badania, należy stanąć przed lustrem dokładnie obejrzeć czy nie pojawiły się zmiany w kształcie i wielkości piersi, kształcie i kolorze brodawek, czy skóra na piersiach nie marszczy się, czy nie pojawiły się na niej wypryski, albo czy brodawka nie jest wciągnięta. Takie same obserwacje należy przeprowadzić w kilku pozycjach: z rękami uniesionymi do góry, opartymi o biodra, opuszczonymi, oglądając piersi z przodu i z boku. Oględziny powinny też obejmować dół pachowy. Na koniec tej części badania należy ścisnąć w palcach kolejno obie brodawki, celem sprawdzenia czy nie wydobywa się z nich wydzielina.

Samobadanie piersi – badanie dotykowe


Tą część badania można przeprowadzić na jeden z dwóch sposobów: na stojąco lub leżąco, a najlepiej wykonać oba.

W celu przeprowadzenia badania w pozycji leżącej, kobieta powinna położyć się wygodnie na plecach, położyć prawą rękę pod głowę i w tej pozycji badać prawą pierś lewą ręką. Pierś należy uciskać ręką ułożoną równolegle do powierzchni skóry, gdyż takie ułożenie dłoni ułatwia wyczucie zmian. Pierś należy badać wykonując ruchy okrężne, zataczać koła wokół całej piersi kierując się do sutka. Można też wykonywać ruchy promieniste od brodawki w kierunku zewnętrznej części piersi zataczając niewielkie koła.

W badaniu palpacyjnym należy też sprawdzić węzły chłonne pachy i okolicy nadobojczykowej. Po dokładnym zbadaniu prawej piersi całą procedurę należy powtórzyć dla piersi lewej, kładąc się na plecach z lewą ręką pod głową i badając lewą pierś prawą ręką.
Tak samo przeprowadza się badanie piersi w pozycji stojącej.

Wykryte podczas samobadania piersi zmiany nie muszą od razu oznaczać raka piersi. Również zapalenie piersi może objawiać się wystąpieniem w piersi twardych zgrubień, opuchlizny czy bolesności. Jeśli już jednak podczas samobadania piersi kobieta wyczuje zmianę, koniecznie powinna ją skonsultować ze specjalistą, gdyż tylko szczegółowe badania lekarskie pozwolą prawidłowo zdiagnozować problem.

Komentarze