Dieta płodności


Wiele par stara się bezskutecznie o dzieci. Nie chodzi tutaj o problem z bezpłodnością, ponieważ pomoc w takim wypadku może udzielić tylko lekarz, choć nie ma nigdy pewności, czy da się w jakikolwiek sposób uczynić człowieka ponownie zdolnym do wydawania potomstwa.



Gdzie szukać "winy"?


Istnieje jednak dużo przypadków, kiedy to żadna ze stron teoretycznie nie ponosi winy. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna są płodni, więc gdzie leży problem? Pośrodku. W wielu takich sytuacjach okazuje się, że za niemożność poczęcia dziecka, winy trzeba szukać w diecie, używkach oraz stresie. Dla niektórych z Was brzmi to zapewne niedorzecznie, ale bez powodu tego nie czytacie, prawda?

Dieta na płodność dla mężczyzn


Dieta na płodność dla mężczyzn to temat dość szeroki, ponieważ wielu panów w ogóle o siebie nie dba. Jedzenie byle czego, fast foody, kawa oraz alkohol. Niestety, jeśli chcecie Panowie począć dziecko, pora na zmiany. W waszej diecie powinna znaleźć się witamina E, która odpowiada za żywotność plemników. Kolejną rzeczą, o którą trzeba zadbać to nabiał. Powinien być tłusty. Lekarze jakiś czas temu udowodnili, że jedna porcja tłustego mleka, może zmniejszyć ryzyko bezpłodności nawet o jedną piątą. Podczas gdy sztucznie odtłuszczony kawałek sera, działa odwrotnie i zwiększa ryzyko zachorowania o ponad dziesięć procent. Rzeczą, której trzeba się niestety wyrzec, jest alkohol. Aby kuracja zaczęła przynosić rezultaty, powinien być to okres nie krótszy niż trzy miesiące. Najlepiej jednak będzie, kiedy całkowicie zniknie on z Waszej diety.

Kawy nie trzeba od razu skreślać. Warto jednak odrobinę ją ograniczyć oraz zastąpić napojami, które nie zawierają w sobie kofeiny. Będzie miało to zbawienny wpływ nie tylko na płodność, ale i układ krążenia oraz pokarmowy. O nie też przecież trzeba dbać! Dobrze też, kiedy zadbamy o dostarczenie do ciała odpowiedniej dawki pierwiastków, takich jak żelazo, które znajdziemy w różnych odmianach fasoli, w tofu, natce pietruszki i zielonych liściach warzyw, ale także w kakao oraz cynk, którego doskonałym źródłem jest czerwone mięso, pestki dyni, rośliny strączkowe, ryby.

Ponadto w diecie mężczyzny nie może zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych (oleje roślinne, awokado, pestki i orzechy), kwasu foliowego (znajdziemy go w burakach, soku pomarańczowym, warzywach liściastych). Mężczyzna, który chce się odpowiednio przygotować do poczęcia powinien również wzbogacenie swojej diety w selen, który bierze udział w produkcji plemników, a jego źródła to pszenica, ryż brązowy, pestki dyni, chude mięso oraz ryby.

Dieta przed ciążą


Kobiety również powinny o siebie dbać. Wszystkie zalecenia, które dotyczą panów, one też powinny stosować. Mowa tutaj o wcześniej wspomnianym nabiale, alkoholu oraz kawie. Co do składników, które trzeba włączyć do diety, nie wolno zapominać o kwasie foliowym oraz nienasyconych tłuszczach, które wpływają na układ hormonalny. Jak wiemy, kobiety muszą dbać o to, co w nich szaleje, dlatego stres również jest niewskazany! Może to wszak mieć negatywny wpływ na cykl miesięczny.
W diecie kobiety nie może zabraknąć żelaza, które bierze udział w produkcji hemoglobiny, a co najważniejsze, wspomaga procesy rozwoju płodu.
W czasie ciąży płód w dużym stopniu "zabiera wapń" z organizmu matki, przez co narażona jest ona na wystąpienie osteoporozy. Zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie wapń powinien występować w diecie w dużych ilościach, a jego najlepszym źródłem są: karob, nasiona chia, mak, sezam, migdały, pokrzywa, komosa biała, koperek, rukola, jarmuż, botwina, rabarbar, tofu, fasola gotowana, soja.

Podsumowując, osoby starające się o dziecko, powinny odżywiać się zdrowo, czyli unikać śmieciowego jedzenia oraz dostarczać ciału niezbędnych składników mineralnych.

Komentarze