Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na okres próbny




Kwestia wypowiadania umów o pracę, zwłaszcza ze strony pracodawcy, często bywa przedmiotem sporów. Zarówno pracodawca, jak i pracownik ma prawo wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny zgodnie z terminami wskazanymi w Kodeksie Pracy. Jak to wygląda w praktyce?

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny

Art. 34 Kodeksu Pracy wskazuje, iż okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni, jeśli okres próbny wynosi do 2 tygodni, 1 tydzień w przypadku, gdy okres ten jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie w przypadku okresu próbnego wynoszącego 3 miesiące. 

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny nie wymaga uzasadnienia, zarówno w sytuacji, gdy umowę rozwiązuje pracodawca, jak i pracownik.

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę a roszczenie o odszkodowanie

W niektórych przypadkach pracownik może domagać się odszkodowania z tytułu wypowiedzenia przez pracodawcę umowy z naruszeniem prawa. Może się tak wydarzyć na przykład wówczas, gdy pracodawca zawarł,  a następnie wypowiedział pracownikowi umowę, lecz pracownik nie miał nawet możliwości świadczenia danej pracy. Pracownik może zatem domagać się odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres do końca biegu danej umowy. Nie może natomiast występować z roszczeniem o przywrócenie do pracy.

Kwestie nadużyć ze strony pracodawcy w kwestii rozwiązywania umów o pracę często kończą się na drodze sądowej. Z pomocą doświadczonej kancelarii adwokackiej pracownik może szybko i sprawnie uzyskać przysługujące mu odszkodowanie.

Komentarze